(Fotó iskolánk első bejegyzése következik amit külsős szerző írt, köszi!!!)
Látványos képek egyszerűbben, mint gondolnád
Este fotózni az egyik legjobb dolog, mert a helyes expozíciós idő beállításával bámulatos képek készíthetőek a díszkivilágításba burkolózó nevezetességekről. Egy idő után viszont unalmassá válhat a dolog és jön az agyalás… mit lehet még este fotózni a rég elhasznált kliséken túl?
A technikával, amiről most bővebben is írok, a mesés nyugaton már régóta szórakoztatják magukat a fiatalok. Miről is van szó? Angolul steel wool photographynak nevezik, magyarul ez annyit tesz, hogy acélgyapot fotózás. Ezt az anyagot bármelyik háztartási boltban beszerezhetjük, előnye, hogy rengeteg és hatalmas szikrákat szór magából, ha jól használjuk. A művelethez egyébként nem szükségeltetik túl sok eszköz: az acélgyapoton kívül,
anyuka habverőjére, egy erősebb (de mégis rugalmas) kábelre, egy karabínerre és egy tükörreflexes fényképezőre van szükség.
Lehetőleg nagy területen próbálkozzunk vele, a gyúlékony környezetet kerüljük. Mindig legyen rajtunk védő/napszemüveg, kabát/kapucnis pulcsi és lehetőleg kesztyű is, a biztonság kedvéért.
Az összeszerelés nagyon egyszerű: fogjuk a habverőt, a végére rákötjük a kábelt utána a karabínert (hogy jobban tudjuk pörgetni) és már kész is.
Az akció előtt szépen belegyömögyszöljük a habverőbe az acélgyapotot (kicsit tépkedjük meg, hogy több levegőt kapjon), majd a fókusz (manuálisan), a kellően hosszú záridő és az időzítő (2-10p) beállítása után, nyomjuk az expo gombot és indulhat a buli. Mindig ketten vagy többen menjünk, így egyikünk folyamatosan a kamera mögött tud maradni, illetve segíteni, ha bármi balul sülne el.
Lógassuk lefele a tákolmányunkat majd az öngyújtó segítségével gyújtsuk meg. Nem fog lángra kapni, csak felizzik. Amit ez megtörtént, kezdjük el pörgetni a kábelt magunk előtt vagy a fejünk fölött egyre gyorsabban. Az a legideálisabb, ha minél több szikra szóródik szét, persze bele kell jönni, rá kell érezni a helyes kivitelezésre, de miután sikerült, nagyon jó mókának ígérkezik és azon kapjuk magunkat, hogy már hajnali 4 óra…
Akkor nézzük át még egyszer mire is lesz szükséged:
- tükörreflexes fényképező
- állvány (mindig használjunk állványt, hogy minél élesebb képet kapjunk és hogy elkerüljük a bemozdulást))
- acélgyapot (különböző erősségűek: nekünk a 0, 00, 000, 0000-ás kell, mivel ezek égnek megfelelően! Sose vegyünk 0 felettit)
- habverő
- kábel
- karabíner
- öngyújtó
- elemlámpa (nem csak a látás viszonyok javítása miatt fontos, hanem azért is, mert így a művelet megkezdése előtt betudjuk állítani a helyes fókuszt a lámpa fényére mérve)
- védőfelszerelés (sapka, napszemüveg, hosszú ujjú póló, stb.) száraz időben fokozottan figyeljünk!
Ajánlott beállítások (Manuális mód)
- ISO200
- záridő: 30mp
- rekesz: F8
- fehéregyensúly: wolfram izzó (tungsten)
- képminőség: RAW
- időzítés: 2-10p
írta: Farkas Márton
https://www.facebook.com/farkasmartonphotography